Capoeira

Capoeira on Brasiilia rahvuslik võitluskunst, mis ühendab võistluse, tantsu, akrobaatika, mängu elemente, Brasiilia rahvusmuusika saatel. Tegelikult on capoeira nii hämmastav ja mitmekülgne, et õigem oleks seda nimetada kultuuriks.

Capoeira on ainus võitluskunst maailmas, mille UNESCO on tunnistanud maailma kultuuripärandiks. See tähendab muu hulgas seda, et capoeira traditsioone tuleb säilitada muutumatuna.

Usaldusväärne teave capoeira kohta algab 18. sajandil, kuid tegelikult pärineb see mõnevõrra varem. Capoeira päritolu kohta on palju versioone, kuid enamik ajaloolasi arvavad, et capoeira pärineb “quilombodest” – vabade Aafrika orjade põgenike linnadest Brasiilias. Arvatakse, et kohalikud indiaanlased, keda orjaomanikud ka taga ajasid, jagasid oma teadmisi aafriklastega, kes tõid Angolast kaasa noorte sõdalaste algatatud rituaaltantsu “Sebra tants” (ngolo). Selle tulemusena ühendati kaks kultuuri ja sündis võitluskunst, mis õpetas relvadeta käsitsi võitlusvõtteid, kaitse- ja ründetehnikaid.

1707. aastal capoeirat keelati ja capoeira mängijad pidid kohanema – capoeirat teeskleti tantsuks. Nii sündis muusika saatel võitlemise traditsioon. Kuna capoeira keelati ja kiusati taga, pööratakse selle filosoofias suurt tähelepanu võitlusele igasuguste eelarvamuste ja diskrimineerimise vastu.

    Capoeira tunnistati seaduslikuks alles 1928. aastal ja 1932. aastal avati ajaloo esimene ametlik capoeira kool. Selle asutaja oli Mestre Bimba (Manuel dos Reis Machado). Mestre Bimba rajas uue capoeira stiili, nimetades seda “Luta Regional Baiana” või lihtsalt “Capoeira Regional”. Ta süstematiseeris erinevate koolide kogunenud kogemusi ja täiustas õpetamistehnikaid. Bimba töötas välja meetodi capoeira õpetamiseks, käte ja jalgadega liikumiskompleksid, löögid ja vasturünnakud.

    Teine kaasaaegset capoeirat tugevalt mõjutanud inimene oli Mestre Pastinha (Vicente Ferreira Pastinha). Tema kool “Capoeira Angola Academy” avati 1941. aastal. Meister Pastinha stiili nimetatakse “Angolaks” Aafrika mandri koha auks, kust orjad toodi.

    Hiljem ilmus Contemporanea (kaasaaegne capoeira), mille pooldajad on universaalsed, kuna nad õppivad nii Angola, kui ka Regional tehnikat ning suudavad vastu pidada igale vastajale. Arte do Brasil Capoeira kool on kaasaegne capoeira kool, kus austatakse nii traditsioone kui ka tänapäevaseid capoeira tehnikaid.